ΟΙ «ΠΑΝΤΑΧΟΥ ΠΑΡΟΝΤΕΣ» ΣΧΟΛΙΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ ΣΤΟ Ο.Α.Κ.Α.)

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

ΟΙ «ΠΑΝΤΑΧΟΥ ΠΑΡΟΝΤΕΣ» ΣΧΟΛΙΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ ΣΤΟ Ο.Α.Κ.Α.)

Ξεκίνησε και αυτό το Πρωτάθλημα. Ένα Πρωτάθλημα που με βάση την εικόνα των Ευρωπαϊκών αγώνων φέρνει την Α.Ε.Κ. σαν τρίτο φαβορί ν’ απειλείται από τον Άρη (αν καταφέρει να εμφανιστεί συνεπής αγωνιστικά). Από κει και πέρα ο Παναθηναϊκός υποτίθεται ότι επανέρχεται σιγά-σιγά στην «κανονικότητα». Συνεπώς, μένει ν’ αποδειχθεί εντός γηπέδου πόσο έχει μειώσει την απόσταση που τον χώριζε από τους άλλους «3» πέρυσι. Το τελευταίο ερώτημα είναι ποιος από τους δύο Γαύρους έχει το «πάνω χέρι» και το προβάδισμα για τον τίτλο. Αυτά τα ερωτήματα θα μας συνοδέψουν για κάμποσο καιρό ακόμα μέχρι ν’ αρχίσει να σχηματίζεται μια ξεκάθαρη εικόνα των δυνατοτήτων των μονομάχων για τον τίτλο.

Σον πρώτο αγώνα της φετινής σεζόν ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε εκτός έδρας την Λαμία, η οποία εμφανίζεται και φέτος το ίδιο σκληροτράχηλη. Και φέτος δεν κατάφερε να φύγει με τους τρείς βαθμούς. Και φέτος έφυγε παραπονούμενος για την διαιτησία. Σε κάθε περίπτωση οι πράσινοι δεν εμφανίστηκαν όπως έπρεπε για να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω, είτε αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι είμαστε στην αρχή της σεζόν, είτε επειδή και φέτος ο Παναθηναϊκός συνεχίζει να έχει πρόβλημα στα εκτός έδρας. Το μόνο σίγουρο είναι πως οι εκτός έδρας νίκες δίνουν τον τίτλο και την έξοδο στην Ευρώπη.

Στον δεύτερο χρονικά αγώνα ο φιλόδοξος φέτος Άρης δοκίμασε μια δυσάρεστη έκπληξη από τον Ο.Φ.Η. ο οποίος τον «δάγκωσε» μέσα στο Χαριλάου. Ο αγώνας άρχισε να «στραβώνει» όταν στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης δεν μπόρεσε με πέναλτι να ισοφαρίσει διεκδικώντας την νίκη. Το μόνο που κατάφερε τελικά ήταν να ισοφαρίσει παίρνοντας τον έναν από τους τρείς βαθμούς που μπορούσε.

Στον τελευταίο αγώνα του Σαββάτου ο «γνήσιος Γαύρος» είχε ένα μάλλον εύκολο εντός έδρας βράδυ απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης. Τόσο εύκολο που κατάντησε βαρετό (με εξαίρεση το δοκάρι στο 69’) τόσο για όσους ήταν στο γήπεδο όσο και γι’ αυτούς που τον είδαν στη NOVA. Τελικά, κατάφερε να νικήσει μεν χωρίς να πάρει μια εμφατική σε σκορ νίκη.

Την Κυριακή πρώτος αγωνίστηκε ο «Γαύρος του Βορρά» στην Τούμπα με τον Παναιτωλικό. Το παιχνίδι κύλησε όπως αναμενόταν με την ομάδα του Ιβάν Σαββίδη να κατακτά την πρώτη της νίκη απέναντι στον Παναιτωλικό πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και δεχόμενος ένα στις καθυστερήσεις.

Τελευταία αγωνίστηκε η Α.Ε.Κ. απέναντι στην Ξάνθη στο Ο.Α.Κ.Α. Ο συγκεκριμένος αγώνας είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον ειδικά μετά τις δύο αισχρές εμφανίσεις της στα δύο Ευρωπαϊκά εντός έδρας παιχνίδια. Ούτε σ’ αυτό το παιχνίδι έδειξε κάτι διαφορετικό. Το πράγμα χειροτέρεψε μετά την αποβολή του Ζεράλδες. Παρά το αρχικά καλό ξεκίνημα της στο δεύτερο ημίχρονο η Α.Ε.Κ. βρέθηκε να χάνει με γκολ σε αντεπίθεση. Από εκείνο το σημείο η ομάδα παραδόθηκε με φυσιολογικό αποτέλεσμα το τελικό 2-0. Σε τέτοιες περιπτώσεις το γκολ της Α.Ε.Κ. έκανε τα πράγματα ακόμη χειρότερα. Έτσι όσοι πήγαν χθες στο γήπεδο είναι πολλοί για την φετινή Α.Ε.Κ. Να την χαίρεται τέτοια ομάδα ο «αφανής ιδιοκτήτης» της.